Barion Pixel
Blog

Olajok – Hatóanyag csemege a bőrnek (is)

Olajok – Hatóanyag csemege a bőrnek (is)

Nálunk, az Eszterkrémnél amit JÓ OLAJnak nevezünk, az mindenképpen hidegen sajtolt, és lehetőleg organikus gazdálkodásból származik, azaz bio. Úgy tudod megállapítani egy olajról a minőségét, és hogy tényleg finomítatlan e, hogy van színe, van illata, és sok fajta olaj hűtőbe téve „fura” lesz, azaz fehéres „csapadék” keletkezik rajta. És ez jó!!! Ennek a leglátványosabb példája a jojoba olaj, amit ha hűtőbe teszel, konkrétan megszilárdul. Merthogy a jojoba olaj, valójában egy viasz 🙂 Így le is tudod ellenőrizni egy olaj minőségét.

Saját történet: Olaj Indiából

Egy partnerünk megbízott, hogy készítsünk számára arcolajat, amihez a hozzávalókat beszerzi magának. Úgy döntött, hogy Indiából rendel tamanu, jojoba, ricinus és ligetszépe olajokat. Mindegyik olajhoz megkaptuk a bio minősítésről szóló papírokat, és hamarosan az olajok is befutottak. Itt volt egy kis bibi… Mindegyik olajnak enyhén sárgás, átlátszó színe volt, és semmi illata. Én itt már láttam, hogy baj van, de azért betettem a hűtőbe a jojobát, de sajnos nem „fagyott meg”. Azt a mai napig sem tudom, hogy mi lehetett a kannákban, de sajnos meg kellett semmisítenünk, mert kideríthetetlen volt, hogy mit tartalmaz. 🙁 Borzasztóan ellenemre van a pazarlás, de ezt nem használhattuk fel így ismeretlenül. Természetesen beszereztünk megbízható forrásból az olajokat: Szép zöld, erős illatú tamanu olajat, átlátszó, semlegesnek látszó jojobát (ami szépen megszilárdult a hidegben), sűrűn folyó ricinust, és enyhén sárgás, „fura” illatos ligetszépét. Így elkészítettük a partnerünk számára amire vágyott.

Miért BIO?

Az esetek nagy többségében igaz, hogy jobban járunk az organikus olajokkal, mert jobb minőséget, és garantáltan vegyszermenteset kapunk belőle. Viszont van 1-2 eset, amikor lehetünk megengedőbbek. Vannak annyira igénytelen növények, hogy semmi értelme nem lenne permetezni őket. Ilyen például a homoktövis, a vadrózsa, amivel nálunk a napolajban, testolajban, feszesítő szérumban is találkozhatsz, és az irritált bőrre való Intenzív tápláló krémben is.

Általában az olajos szérumokat, vagy a natúr hidegen sajtolt olajokat éjszakára szokás használni, mert egy arckrémhez képest lassabban szívódnak fel, és ezért nehezebb rájuk sminkelni. (a szemsminket le is szedik szépen)

Lássuk, milyen típusú bőr, milyen olajat szeret!

Az olajok tömény hatóanyagbombák, így jó is ha minél hosszabb ideig csücsülnek a bőrünkön, és van idejük kifejteni a hatásukat.

Tévedés, hogy csak nagyon száraz bőrre célszerű olajat használni ápolóként, mert elég ismerni az adott olaj „zsírosságát” és máris megtalálhatod a te bőrödnek legjobbat.

FONTOS! Olajat MINDIG nedves bőrre vigyünk fel! Így tud felszívódni a bőrünkbe, és hatni a sok értékes hatóanyag. Érdemes virágvizet, vagy virágvizes arctonikor használni a bőr megnedvesítéséhez.

Kezdjük is rögtön a legproblémásabbal, a kevert/zsíros bőrrel:

Kevert bőrre jó olajok:


1. Szőlőmag olaj

Igen karakteres illatú (jó esetben), mert ha nem, jó eséllyel finomított olajról van szó. Tele van antioxidánsokkal, E vitaminnal. Csudaklassz a bőrnek.

2. Kókusz (extra szűz) olaj (vaj)

Finom sütiillatú (már aki a kókuszt szereti) az egyik legkönnyebb olaj. Keverékben egy kisebb mennyiséget szokott a bőr szeretni, véleményem szerint kicsit „rideg”, és személy szerint annyira nem szeretem a bőrápolásban, csak az illata csábít 🙂


3. Avokádó olaj, szintén csak kis mennyiségben, keverékben.

A, E és D vitamint is tartalmaz. A jó minőségű olaj zöld színű, és csodás avokádó illatú.

4. Jojoba olaj

Minden olaj közül, a legjobban hasonlít a bőr által termelt faggyúhoz, azaz magához a bőrhöz. Éppen ezért, szinte sosem vált ki allergiás reakciót, ezért is érdemes szinte minden keverékbe tenni belőle. Viszonylag illatmentes, és hűtőbe téve megdermed, mert mint írtam, valójában egy viasz 🙂 Illóolajok hordozójaként is szuper.

Vízhiányos bőrre:


1. Argán olaj

Magas az E-vitamin tartalma miatt remek antioxidáns, és anti-aging hatása is van. Az illata önmagában visszafogottan kellemes…(legalábbis számomra)

2. Napraforgó olaj

Ne a Vénuszra gondolj, hanem egy jó minőségű, hidegen sajtolt olajra 🙂 ) Kellemes, könnyen felszívódó olaj némi E és B vitamin, és ásványi anyag tartalommal. Karakteresen szotyiillatú.


3. Uborkamag olaj

Szinte illatmentes, könnyű, finom, jól felszívódó az egyik legjobb hidratáló.

4. Jojoba és Avokádó olajok szintén remek szolgálatot tesznek vízhiányos bőrállapotnál.

Érett, azaz idősödő bőrre:


1. Gránátalmamag olaj (szemkörnyékre is szuper)

Az egyik legjobb anti-aging olaj, aminek még antioxidáns, és némi gyulladáscsökkentő hatása is van. A jó minőségű olajnak sűrű az állaga, és karakteres, kellemes az illata.

2.  Vadrózsa olaj

Jó, ha szép élénk színe van. Sok A és E vitaminnal, valamint fitoszterollal fiatalítja a bőrödet. Mélyen fel tud szívódni.


3. Homoktövis olaj (higítva használjuk)

Jó esetben olyan erős narancssárga színe van, hogy egy keverékbe csak néhány cseppet tudjunk beletenni. Karotinok bőséges forrása, sok E és B12 vitaminnal, antioxidánssal, C vitaminnal, igazi szuperfood a bőrnek is! (és belsőleg is érdemes bevenni) 

 

4. Búzacsíra olaj

Rendkívül magas az E-vitamin tartalma. Jó esetben szép aranysárga színű. Csak annyit vegyünk belőle, amennyit hamar felhasználunk, mert könnyen romlik.

 

Érzékeny, ekcémára hajlamos, irritált bőrre:


1. Vadrózsa olaj

Jó, ha szép élénk színe van. Sok A és E vitaminnal, valamint fitoszterollal fiatalítja a bőrödet. Mélyen fel tud szívódni.

2. Sheavaj, ami bár nem olaj, de nagyon jó hatású a bőrre. Elég zsíros, és önmagában nehezen szívódik fel, és éppen ezért remekül védi a bőrt. Az illata nem mindenki számára kellemes, de a hatása mindenképpen. Ekcémára sok esetben önmagában is javulást hoz. Egyébként A E és F vitaminokat tartalmaz. Latex allergiások viszont messziről kerüljék! 🙂

3. Szezámmag olaj

A ayurvéda alapolaja. Kellemes bázisolaj, ha kell egy kis „tartalmasság” is a bőrnek.

 

Száraz bőrre:


1. Makadámiadió olaj

Hasonló a zsírsavszerkezete az állati olajokéhoz. A és E vitamin is van benne, finom enyhe diós/mogyorós illatú. 

2. Édesmandula olaj

Nálam a babaápolásban is alapolaj volt, mert nem karakteres az illata, nem nagyon zsíros olaj, de mégis tápláló. Ha már semmit nem visel el a bőröd, akkor jó kezdet lehet ez bőrápolóként némi rózsavizet alásprickolva.


3. Olíva olaj

Igencsak zsíros, de remek alapolaj szinte mindenre, például testmasszázsra is. Figyelj, hogy az Extra szűz változatot válaszd, mert az lesz jó minőségű és hatásos. Az illata megosztó, én például szeretem…

0
    0
    Az Ön kosara
    A kosara üresVissza a boltba