Kerüld el…
Akkoriban, a kétezres évek elején ez még sokkal kevésbé volt elterjedt, mint mostanság, amikor a csapból is folyik, hogy légy tudatos akkor is, amikor krémet/szappant/sampont választasz magadnak, és főleg FŐLEG! a rádbízott aprónépnek.
Sok gyűjtemény van internetszerte az elkerülendő káros anyagokról, de a legtöbb eléggé bonyolult, vagy hiányos, vagy túl sok. Én igyekszem egy viszonylag rövid, de befogadható és használható listát összeállítani arról, hogy mik azok az anyagok, amiket érdemes elkerülni amikor kiválasztod a kozmetikumot. Összesen 9 dolgot említek, ami természetesen nem minden, de szerintem jó kiindulópont.
1. Sulfátok
SLS SLeS, és enyébb változatai, pl a sodium coco sulphate stb… Ezektől habzik a kozmetikumod, és az a baj velük, hogy megbolygatják a bőr védőrétegét, jó alaposan kiszárítva azt. Amikor vásárolsz, a sulphate megnevezést igyekezz elkerülni.
2. Aluminium származékok
Erről már korábban volt egy szösszenet: https://www.eszterkrem.hu/blog/aluminium-mentes-dezodorok-29. A probléma mindenesetre a pórusok összehúzásával van, úgyhogy kerüld el! A címkén az aluminium szót kerüld.
3. Parabének
Minden részlet itt: https://www.eszterkrem.hu/blog/a_paraben_fo_veszelyei Röviden: hormonkárosító. Kerüld messzire. A címkén: bármilyen paraben.
4. TEA és PEG
Szintetikus emulgeátorok. Ettől keveredik a víz és az olaj, és lesz krém belőle. TEA (Triethanol amine): vesekárosító, megterheli a májat. PEG (Polythylene glicol): A bőr védőrétegét megzavarja és irritálja. UV sugárzás hatására szörnyű dolgokra képes.
5. Triclosan
Már betiltották, de még alkalmanként előfordul…
6. Propylene glicol
olyan, mint a fagyálló. 😛
7. BHT BHA
A természetes antioxidánsokat helyettesítik velük. (De minek, hiszen rengeteg szuper és természetes alternatíva van)
8. Kőolaj származékok
Eltömítik a pórusokat, érzékennyé, törékennyé teszik a bőrt. Egyszerűen meggátolják a bőr természetes működését, ami által hajlamosabbá válik a megbetegedésekre. (pl ekcéma, rosacea, sebhorrea stb..) INCI nevek: Mineral oil, Petrolatum, Liquidum Paraffinum, Mineral wax, Paraffin wax, Ceresin, Ozokerit, Cera microcristallina, Vazelin (és még mások is lehetnek, talán ezek a gyakrabban használatosak)
9. Kémiai fényvédők
Nagy részükről bebizonyosodott, hogy önmagában nem rákkeltő, ám UV sugárzás hatására azzá válik. Pl: Oxybenzon, Homosalate, Octyl-Methoxicinnamate (OMT), 4-Methyl-Benzylidencamphor (MBC) Használj inkább fizikai fényvédőt!
Ha hasznosnak találtad, oszd meg, hogy minél többen tudjunk róla! Köszönöm! 🙂