Barion Pixel
Blog

Illóolajok – Jó? Nem jó? Mikor jó?

Illóolajok – Jó? Nem jó? Mikor jó?

Egy darázsfészekbe készülök belenyúlni ezzel a témával, mivel rengeteg vitát gerjesztenek az illóolajok. Általában két csoportra szoktak oszlani a vélemények, az egyik szerint az illóolaj méreg, veszélyes, irritatív, és vigyázzunk, hogy ne kerülhessen a bőrre. A másik csoport szerint az illóolajok gyógyító esszenciák, csodálatos a hatásuk, és áldásosak a bőrnek (is).

Véleményem szerint az igazság valahol a két vélemény között van, és mint más terápiák esetében is, hiszen az illóolajokkal való munka is egy terápia (aromaterápia), óvatosság, körültekintés, és sok ismeret szükséges, hogy helyén tudjuk kezelni. Az első és legfontosabb dolog, hogy mit nevezünk illóolajnak, és honnan ismerjük azt fel? Erről könyvek garmadája szól, így itt nem tudom kifejteni a témát, viszont egyszerű s praktikus tanácsokat tudok adni.

1. Keresd, ami minősített BIO. Valamilyen minősítő szervezet általi hivatalos védjegy legyen rajta. Pl Ecocert, Natrue stb…

2. Nézd meg, hogy rajta van e latin neve a növénynek. 

3. Sötétített üvegben van? (ha nem, az gyanús, hogy nem lesz jó)


Ha betartod ezeket az alapszabályokat, nagyon nem tudsz már mellé nyúlni, ami a minőséget illeti.

És akkor jön a lényeg, hogy mit, mire lehet használni, és milyen töménységben, azaz pl szabad e a bőrre tenni egyáltalán, mert van, amit nem, és van amit akár töményen is. 

Ami biztonsággal használható (ha a minősége megfelelő) az pl a levendula, ami egy igazi jolly joker. Bármire, ami viszket enyülést hoz, de égésre, hámsérülésekre is remek! Gyorsítja a hámképződést, azaz segíti gyorsabban begyógyulni a sebeket.

Ami még töményen alkalmazható az a teafa illóolaja, mindenféle gyulladásra remek, és lehet levendulával keverni, mert magában erősen szárít.

Amit bőrre ne tegyünk, viszont illatlámpába, diffúzorba igen, az a citrom. Csodálatosan fertőtleníti a levegőt, elveszi az erős szagokat (pl főzés), erős vírusölő hatású. Egy másik cirtusféle, ami hasonló hatású az a grapefruit, ezt is érdemes levegőbe juttatni vírusos időben, kicsit derűsebb az illata, mint a citromé. Ami pedig az igazi vidámságillat, az a narancs! Ha morcos a kedvünk, mindenképpen érdemes az illatával töltekezni. Egyébként a citrusfélék finom illatokat eredményeznek egymással keveredve, így kísérletezzünk bátran. Érdemes még a zöldcitromot is kipróbálni, a bergamott fantasztikus illatjegyeiről nem is beszélve…! 🙂


Amit minden esetben tartsunk szem előtt, hogy az orrunk OKOS! Ha egy illatot kellemetlennek érzünk, inkább ne használjuk. Minden problémára rengeteg féle aromaterápiás megoldás létezik. Érdemes képzett arometerapeutával konzultálni, vagy egyszerűbb dolgokban kérdezz engem, ha tudok, segítek 🙂

Minden sorát szeretettel írta: Eszter

0
    0
    Az Ön kosara
    A kosara üresVissza a boltba